Талия Миңнуллина: «Безгә кластер әгъзаларының милли проектларны гамәлгә ашыруда катнашу мөһим»

2019 елның 27 феврале, чәршәмбе

Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе, Машина төзелеше кластерының Күзәтү советы рәисенең берсе Талия Миңнуллина эшханәләрнең Бердәм җыелышы һәм кластерның Күзәтү советында чыгыш ясады.

Яр Чаллының КФУ Инжиниринг үзәгендә үткән чарада 2018 нәтиҗәләре һәм 2019 елга планнар турында сөйләштеләр.

«2019 елда кластер үсеше өчен без 3 төп максат куябыз. Беренчесе, безгә кластер әгъзаларының милли проектларны гамәлгә ашыруда катнашу һәм экспорт үсеше, Татарстанда җитештерүне киңәйтү мөһим», – дип Талия Миңнуллина әйтте.

Җыелышта республика министрлыгы, Татарстан, Алабуга, Тукай районнарының УКСИҮТләре һәм «ИННОКАМ» вәкилләре катнашты.

«2018 елда Яр Чаллы УКСИҮТ резиденты статусын 3 кластерда катнашучысы алды. Дәүләт ярдәмен шулай ук 10 инвестицион проект алдылар», – дип Талия Ильгизовна билгеләде.

Ирешелгән нәтиҗәләр турында Николай Булгаков һәм Санкт-Петербург һәм Ленинград өлкәсе кластерының вәкиле Александр Народицкис сөйләделәр.

«2019 елда без инвестицион проектлар өстендә эшне дәвам итәбез. Беренче чиратта «Алабуга» МИЗ һәм «Иннополис», Яр Чаллы, Түбән Кама, Яшел Үзән, Чистай һәм Менделеевск УКСИҮТләре һәм сәнәгый парклары территорияләрендә», – дип Талия Миңнуллина уртаклашты.

Җыелыш нәтиҗәсендә резолюция кабул ителде. Аның буенча экологик мохитене саклау, шәһәр тирәлеген яхшырту, җитештерү хезмәтен арттыру, экспортны киңәйтү карала. Шулай ук иң яхшы практикаларны тарату, инновацион технологияләрне куллану мөмкинлеге, Татарстанда гидроэлектростанцияләрне төзү мәсьәләсе буенча эшлекле группасына керү, термик җитештерүне киңәйтү, Менделеевскта регенерат җитештерүен башлап җибәрү карала.

Машина төзелеше – Кама регионының локомотивларның берсе. Яр Чаллы территориясендә күпләп машина төзелеше компанияләр эшли, алар машина төзелеш сегментының үсеше өчен яхшы мохит булдыралар. Машина төзелеш кластерының кулланучылары арасында «КАМАЗ», «Ford Sollers», «Mercedes Benz», «Mitsubishi», «ЕЛАЗ».

Машина төзелеше сегментының үсеш динамикасын яхшырту өчен маркетинг тикшеренүләр үткәрелә.

Һәр елны Машина төзелеше кластерлы форум кысаларында Яр Чаллы иң яхшы дөнья һәм Россия цифрлы сәнәгать тәҗрибәсе мәйданына әйләнә. 30 Россия регионы һәм чит илләрдән 1000 артык эксперт форумда катнаша. Алар арасында муниципалитетлар җитәкчеләре, министрлыклар һәм идарәләр, сәнәгый оешмалар, инжиниринг үзәкләр, югары белем алу йортлары җитәкчеләре бар.