сентябрь, 2017 ел
чәршәмбе

6,7 сентябрьдә Мәскәүдә  Мәгариф үсешенең 2016-2020 нче еллар өчен максатчан федераль программасының 2.3 бәйгесе буенча  съезд булып узды. Монда җиңүче мәгариф оешмалары вәкилләре һәм башка мәгариф хезмәткәрләре катнашты.

verhniy-uslon.tatarstan.ru

Соңгы елларда чүп-чарны, каты көнкүреш калдыкларын җыю һәм аларны эшкәртүгә караган законнарга күп кенә үзгәрешләр кертелү белән бәйле рәвештә, шәһәр һәм авыл җирлегендәге шәхси йортларда яшәүчеләр алдында бер сорау калкып чыга –чүп-чарны җыйган һәм алга таба эшкәрткән (юк иткән) өчен алар акча түләргә тиешләрме, юкмы. Әле бит кемнәрнеңдер йортларыннан чүп-чар, калдыклар бөтенләй диярлек чыгарылмый, яки алар аны йорт тирәсендә башка төрле юл белән юкка чыгаралар.

laishevo.tatarstan.ru

Орел авылы китапханәсендә Б.С.Житковның тууына 135 ел тулуга багышланган «По страницам рассказов о животных» дигән викторина үткәрелде. Чара барышында балалар Б.С.Житковның кыскача биографиясен тыңладылар. Аннан соң аның «Медведь», «А мишка вовсе не косолапый», «Павлин - самый красивый», «Мангуста» исемле кыска хикәяләрен кычкырып укыдылар. Шулай ук укучылар Б. Житков хикәяләре буенча эшләнгән викторина сорауларына җавап бирделәр.

laishevo.tatarstan.ru

Кайбыч муниципаль районы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсеннән алынган мәгълуматларга караганда, 13 сентябрьгә район басуларыннан 22920 гектар мәйданда бөртекле культура суктырылган (84 процент).

kaybici.tatarstan.ru

Иртәгә, ягъни 14 сентябрь көнне Татарстанда һәм Казан шәһәрендә үзгәрүчән һава торышы көтелә.

kaybici.tatarstan.ru

“Шатлык” приютында беренче классларны мәктәпкә әзерләү программассы нигезендә кече мәктәп яшендәге балалар белән “Исәнме, мәктәп” дигән дәрес үткәрелде.

pestreci.tatarstan.ru

Соңгы биш елда Татарстанда грипп белән авыручылар саны 12 тапкыр кимеде. Бу хакта бүген брифингта Роспотребнадзорның ТР буенча Идарәсе җитәкчесе вазифасын башкаручы Марина Трофимова хәбәр итте.

mamadysh.tatarstan.ru

“Машина йөртүче кар-буранда да, яңгырда да үзенең осталыгын күрсәтә ала икән, ул, чын мәгънәсендә, оста шофер була. Бүгенге яңгыр да безгә сынауларны үтәргә киртә була алмас“, – диделәр “Автооста“ район бәйгесенә килгән пенсионерлар.

agryz.tatarstan.ru

Танкистлар  көнен билгеләп уттеләр

tukay.tatarstan.ru

Сәхрәдә авылдан болынга чыга торган күпер төзекләндерү таләп итә иде. Ни сәбәпледер, бу эш гел кичектерелеп килде.

agryz.tatarstan.ru