Тарихы

Авыл җирлеге турында

Татарстан Республикасы Бөгелмә муниципаль районы Акбаш авыл советы җирлеге контактлары:

Адресы: 423225, ТР, Бөгелмә районы, Акбаш авылы, Мәктәп урамы, 9 нчы йорт.

Телефоны: 8 (85594) 5-73-49.

Муниципаль җирлек башлыгы: Хуҗиев Рәзгать Тәлгать улы

Эш телефоны: 8 (85594) 5-73-49, өй телефоны: 8 (85594) 5-73-23

Кабул итү көне һәм вакыты: сишәмбе 14.00-16.00 сәгатькә кадәр.

Географик урнашу урыны

Акбаш авыл җирлеге Лениногорск муниципаль районы, Самара өлкәсенең Клявлино муниципаль районы, Оренбург өлкәсе, Бөгелмә муниципаль районының Петровка, Зеленая Роща, Вязовка авыл җирлекләре белән чикләшә.

Авыл җирлегендә яшәүчеләрнең саны – 693 кеше.

Авыл җирлеге составына Акбаш тимерьюл станциясе, Андреевка һәм Кирилловка авыллары керә.

Муниципаль җирлек һәм аңа кергән авыллар турында кыскача тарихи белешмә

Акбаш авылы 1959 елда Куйбышев тимер юлы Акбаш станциясе җирлегендә төзелгән. 1975 елга кадәр “Бугульминский” откормсовхоз составына кергән. 1975 елның июнь аенда “Бугульминский” откормсовхозы һәм “Прогресс” совхозлары базасында “Акбашский” совхозы барлыкка килгән. “Акбашский” совхозы төзелгәнлектән Андреевка авыл советының административ үзәге Акбаш станциясенә күчерелә һәм 1986 елның 27 ноябрендә, ТАССР Югары Советы Президиумы Карары нигезендә, халык депутатларының Акбаш авыл Советы итеп үзгәртелә. Акбаш авыл Советы җирле үзидарәсе Татарстан Республикасы Бөгелмә районының көньяк-көнчыгышына урнашкан. Көньяк-көнбатышта Самара өлкәсе, көньяк-көнчыгышта Оренбург өлкәсе белән чиктәш.

Авыл җирлеге территориясендә булган предприятия, учреждениеләр:

ИП Драчук Марина Леонидовна Андреевка авылы, Шоссе урамы, тел.: 5-75-46 (кибет);

ИП Кикоть Алексей Анатольевич Акбаш (кибет);

ИП Кикоть Надежда Александровна Акбаш (кибет);

ИП Әкбәрова Гөлнур Ислам кызы, Акбаш, Шоссе урамы, 11. Тел.: 5-73-18 (кибет);

ИП Ганиев Марат Вәли улы, Акбаш (кафе).

Авыл хуҗалыгы.

Акбаш -Агро ҖЧҖ, Акбаш, Мәктәп урамы, 9 нчы йорт. Җитәкчесе – Кикоть Анатолий Николаевич. Тел.: 5-73-31, 5-73-36.

Соңгы яңарту: 2019 елның 19 июне, 10:21