чәршәмбе

Олы Нырта мәдәният йорты, Язлы Арташ, Чабья-Чурча һәм Урта Нырты авыл клублары хезмәткәрләре клуб формированиеләре әгъзалары белән «Туган Ягым-яшел бишек» экскурсиясен оештырдылар.

Тэги: Олы Нырты авыл җирлеге

Олы Нырты мәдәният йорты «Миләшкәй» балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр өчен «Алтын көз»рәсем конкурсы үткәрде. Чара балаларны сурәтләү эшчәнлеге чаралары аша табигать матурлыгын күрергә өйрәтү, табигать матурлыгын образлы кабул итү һәм аны төс, форма, композиция ярдәмендә тапшыру сәләтен үстерүне дәвам итү максатында үткәрелде.

сишәмбе

Олы Нырты авыл китапханәсе мөдире «Без террорчылыкка каршы» дигән мәгълүмат сәгате үткәрде. Ул махсус датага – террорчылыкка каршы теләктәшлек көненә багышланды.  Китапханәче балаларга «террорчылык» төшенчәсен билгеләү, аның бөтен кешелеккә нинди куркыныч янавы турында сөйләде, соңгы дистә еллардагы эре терактлар турында искә төшерделәр, шуларның берсе Бесланда булган

пәнҗешәмбе

04 сентябрьдә Олы Нырты авыл җирлегенең халык җыены булып узды.Җыенда Саба муниципаль районы башлыгының Татарстан Республикасы Дәүләт Советына депутатлар сайлауларны оештыру һәм үткәрү мәсьәләләре буенча урынбасары Р.Р. Закирҗанов чыгыш ясады. Халыктан тәкъдимнәр һәм теләкләр җыю өчен "Бердәм Россия" мобиль агитация бригадасы да килде.

дүшәмбе

25 август көнне Чәбия-Чурчи авыл клубы янында Олы Нырты, Язлы-Арташ авыл клублары, Ике басу Арташ авыл мәдәният йорты белән берлектә Татарстан Республикасы көненә багышланган "Татарстан-туган җирем!" дип исемләнгән урам концерты үткәрелде. Концерт тамашачылар өчен дә, артистларның үзләре өчен дә чын бәйрәмгә әверелде.

Тэги: Олы Нырты авыл җирлеге

Чәбия-Чурчи авыл клубында Россия флагы көненә «Россия флагы» мәгълүмат сәгате уздырдык. Чара башында мөдир балаларга 1991 елдан бирле ел саен 22 августта билгеләп үтелә торган Россия Дәүләт флагы көне – бәйрәмнең барлыкка килү тарихын сөйләде. Чарада катнашучылар дәүләт символларының ни өчен кирәклеген, күп гасырлар дәвамында ничек барлыкка килүен һәм ничек үзгәрүен белделәр.

җомга

22 август көнне Олы Нырты мәдәният йорты хезмәткәрләре «Россия Флагы-безнең горурлыгыбыз һәм Даныбыз»дигән танып-белү - уен программасы үткәрделәр. Программа барышында «Миләшкәй» балалар бакчасы балалары Россия флагының барлыкка килү тарихы һәм аның безнең дәүләт өчен әһәмияте турында белделәр. Флаг – гражданнарны берләштерүче, илнең үткәнен, бүгенгесен һәм киләчәген берләштерүче дәүләтнең төп символларының берсе булуы турында.

Тэги: Олы Нырты авыл җирлеге

22 августта Россиядә Дәүләт флагы көне билгеләп үтелә. Ул безне Ватан тарихының данлы битләрен искә төшерергә һәм һәрберебез сакларга тиешле символикага тагын бер тапкыр мөрәҗәгать итәргә мәҗбүр итә.

сишәмбе

Олы Нырта мәдәният йортында "Табышмакны табып бир әле"дигән викторина булып узды. Балалар белән уен үткәрелде, анда балалар ел фасыллары, кошлар, хайваннар, гөмбәләр, көз билгеләре һәм бүләкләре турында табышмаклар чиштеләр. Иң зирәкләр тиз арада табышмакларны - боргычларны һәм хәйләле табышмакларны чиштеләр.

Тэги: Олы Нырты авыл җирлеге

Олы Нырты мәдәният йорты хезмәткәрләре балалар өчен «Чәчәкләрне бел» дигән викторина үткәрделәр. Бу викторина балаларны искә төшерү яки чәчәк атамалары белән таныштыру өчен бик яхшы туры киләчәк. Чәчәкләрне табу бик күңелле һәм шатлыклы, бу гүзәл үсемлекләрнең исемнәрен белергә һәм вакытны файдалы итеп уздырырга мөмкин.