апрель, 2024 ел
җомга

Татарстан Республикасының архив эшләре буенча Дәүләт комитеты “Минем шәҗәрәм” генеологик тикшеренүләр конкурсы үткәрә.

апрель, 2023 ел
сишәмбе

Фестиваль гаилә кыйммәтләрен саклау, нәсел традицияләрен буыннан- буынга тапшыру, шәҗәрә барлау, туган якка мәхәббәт тәрбияләү максатын күздә тотып үткәрелә.

Бүгенге көндә Хантимерләрнең нәсел агачында 220 кеше билгеле, шуның 160ы - исән-саулар. Сәхнәгә махсус төзелгән сценарий нигезендә 60тан артык кешене берләштергән, җыр-моңга, артистлык сәләтенә ия булган нәсел дәвамчылары чыкты. Хантимер нәселенең элек-электән балта осталары булуы, авылны басма һәм күперләр белән тәэмин итүләре, Хантимер чишмәсен булдырулары, туган якка карата патриотлык хисләрен яшь буында ныклап тәрбияләү өстендә эш алып барулары чыгышның асылын тәшкил итте. Күргәзмә өлешендә милли ризыклардан мул табын, архивтан эзләнеп тупланган бай материаллар, балта осталарының эш кораллары, Хантимер бабайның шәхси әйберләре тәкъдим ителде. Дөньяда безне бар иткән дә, яшәткән дә, яшәрткән дә - мәхәббәт дигән фикерне зур йөрәк формасында ясалган макет та раслады. Кыскасы, Хантимернекеләр бердәм, күп, көчле һәм тату. Шуның белән алар 7 район конкурсантлары арасында җиңүгә ирештеләр дә инде. Аларга май аенда республика күләмендә үткәреләчәк конкурста уңышлар телибез.

май, 2021 ел
җомга

27 май көнне Саба муниципаль  архивына Саба муниципаль районы  «Сәләтле балалар өчен аерым  фәннәрне тирәнтен өйрәнелә торган урта гомуми белем мәктәп-интернаты” муниципаль бюджет гомумбелем учреждениесенең 6, 7, 8 сыйныф укучылары килде.

март, 2021 ел
дүшәмбе

март, 2020 ел
җомга

ТАССРның 100 еллыгы һәм Җиңүнең 75 еллыгын бәйрәм итү елында Татарстан Республикасының Архив эше буенча Дәүләт комитеты һәм «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» дәүләт бюджет учреждениесе барлык теләүчеләрне конкурсларда катнашырга чакыра:

Тэги: ТАССРга 100 ел

март, 2019 ел
чәршәмбе

Tатарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты тарафыннан “Минем шәҗәрәм” республика генеалогик тикшеренүләр конкурсы игълан ителде. Ул 2019 елның 20 мартында башлана.