март, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Төзелеш сезоны алдыннан Роспотребнадзор кулланучыларга төзелеш материаллары сатып алганда исәпкә алырга кирәк булган кайбер үзенчәлекләрне искә төшерә.

Бүләк сертификатларын куллану кагыйдәләре һәм кулланучы өчен мөмкинлекләр мәсьәләсе актуальлеген югалтмый. Бүләк картасы яки сертификаттан файдалана алмаган очраклар теркәлгән: кибеттә тиешле товар табылмаган, картаның яки сертификатның гамәлдә булу вакыты тәмамланган. Роспотребнадзор картаны яки сертификатны тиң акчалата суммага алмаштыру үзенчәлекләрен аңлата.
Бүләк картасын яки сертификатны теләсә кайсы кибеттә сатып алырга мөмкин.

февраль, 2023 ел
дүшәмбе

Әгәр сез мошенниклар белән очрашсагыз, «домен патруле» на мөрәҗәгать итегез, бу кибер-куркынычларга каршы белгечләр, компанияләр һәм дәүләт органнары көчен берләштергән махсус ресурс.

декабрь, 2022 ел
җомга

Яңа ел алдыннан Роспотребнадзор татлы Яңа ел бүләген ничек сайларга кирәклеген искәртә. Тәмле, сыйфатлы һәм куркынычсыз татлы бүләк алу өчен татлы ризыкларны игътибар белән сайлау һәм берничә кагыйдәгә ябышу мөһим. Татлы Яңа Ел бүләкләрен оешкан сәүдә урыннарында (кибетләр, супермаркетлар, рәсми базарлар) алырга киңәш ителә.

ноябрь, 2022 ел
чәршәмбе

«Кара җомга» товарларны түбән бәядән сату акцияләре белән бәйле рәвештә, Роспотребнадзор кулланучыларның игътибарын товарларны Интернет аша сатуның төп үзенчәлекләренә юнәлтә.

ноябрь, 2022 ел
сишәмбе

июль, 2022 ел
җомга

Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә төп һәм гомумтанылган халыкара хокукларның берсе - кулланучылар агартуга хокук.

Арча территориаль органы хезмәткәрләре кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә агарту максатыннан чыгып, кулланучылар хокукларын яклауга кагылышлы мәсьәләләрне даими яктыртып, гражданнарны күчмә кабул итүләр үткәрә. Чираттагы очрашу 2022 нче елның 7 нче июлендә Саба муниципаль районы Курсабаш авыл җирлегендә узды. Гражданнарны Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы начальнигы Булат Кадыйров, Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы контроль – инспекция бүлеге консультанты Азат Хәлилов кабул итте.

Кабул итү барышында гражданнарга «кулланучылар хокукларын яклау турында»РФ Законы нигезендә үз хокукларын тормышка ашыру тәртибе аңлатылды. Чара «Вестник потребителя Татарстана " газетасына буклетлар таратылды.

февраль, 2022 ел
сишәмбе

Кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек федераль хезмәтенә еш кына гражданнар бүләк картасыннан яки бүләк сертификатыннан файдалана алмаса, нишләргә, дигән сорау белән мөрәҗәгать итә: кибеттә тиешле товар табылмаса, карта яки сертификатның гамәлдә булу вакыты бүләк картасын яки сертификатны тигез күләмдә акчага алыштырып бетерү белән тәмамланды.

май, 2021 ел
дүшәмбе

Тиешле сыйфатлы кәрәзле телефон сатып алынган көннән алып 14 көн эчендә алмаштырылырга яки кире кайтарылырга тиеш түгел, чөнки гарантия сроклары билгеләнгән көнкүреш билгеләнешендәге техник катлаулы товарларга кагыла. Шуңа күрә, кәрәзле телефонны сатып алганда, кибеткә кимчелекләре булганда гына, яки сатып алган вакытта (килешү төзегәндә) товар турында тулы һәм дөрес мәгълүмат бирелмәсә (2300-1 номерлы «кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының 10 статьясы), аны кибеткә кире кайтарырга мөмкин булуын истә тотарга кирәк (2300-1 номерлы "кулланучылар хокукларын яклау турында" РФ Законының 10 статьясы).