дүшәмбе

Өлкәннәр көне алдыннан Саба балалар сәнгать мәктәбендә  "Без яшь чакта... " дип исемләнгән чара булып узды. Директор Газизов А.З.лаеклы ялда булучы хезмәткәрләрне чын күңелдән бәйрәм белән котлады. Музыка мәктәбе укытучылары, кунакларны осталыклары һәм талантлары белән сөендереп, матур музыкаль номерлар бүләк иттеләр. Сәнгать бүлеге укытучылары Газизова Г.Р. һәм Галиева Э. Р. "Гаилә кыйммәтләре" дип исемләнгән шкатулка ясау буенча мастер-класс үткәрделәр. Нәтиҗәдә һәркем иҗат процессыннан бик күп ләззәт, яңа күнекмәләр һәм үз куллары белән ясалган кечкенә могҗизадан кәнәгатьлек хисләре алды.

Тэги: Мәдәният бүлеге

Саба туган якны өйрәнү музеенда бинаны капиталь ремонтлау эшләре дәвам итә. Тәрәзә кырыйларын һәм стеналарны шпаклевкалау, шулай ук экспозиция модульләрен җыю эшләре алып барыла.

Тэги: Мәдәният бүлеге

Саба урман хуҗалыгы тарихы музее Казаннан кунаклар кабул итте. Алар беренче бүлек буенча экскурсияне игътибар белән тыңладылар һәм үзләрен кызыксындырган сорауларны бирделәр. "Хайваннар дөньясы" бүлеге аларны аеруча сокландырды.

Тэги: Мәдәният бүлеге

Сатыш авылы мәдрәсә музеена Казан шәһәреннән туристлар килде. Алар мәдрәсә имамының шәхси китапханәсеннән сакланып калган китапларны игътибар белән карадылар, мәдрәсәдә укып чыккан күренекле шәхесләр турында мәгълүматны  бик кызыксынып тыңладылар. Музейдан бик яхшы тәэсирләр белән киттеләр.

якшәмбе

Татар халкында иң борынгы бәйрәмнәрнең берсе –Уңыш бәйрәме - «Сөмбелә». Бу бәйрәмне көзге  каршылык көнендә билгеләп үтәләр. Бу вакытта уңыш җыеп алына, көзге чәчү эшләре төгәлләнгән була. Бу татар халкының Хезмәт бәйрәме. Аның тамырлары бик борынгы, бабайлар аны барлык кыр эшләре тәмамлануга шатланып бәйрәм иткәннәр. Сембелә бәйрәмендә кешеләр озак катлаулы эшләрдән соң ял иткәннәр. 28 сентябрьдә авыл халкы өчен Сабантуй мәйданында  Олы Кибәче клубы һәм китапханәсе тарафыннан Уңыш бәйрәме оештырылды. Чарада «Иң зур бәрәңге», «Менә бу уңыш!", "Көзге чәчәк бәйләме" дигән күңелле конкурслар үткәрелде. Катнашучылар һәм гаиләләр грамоталар һәм призлар белән бүләкләнделәр.

Тэги: Мәдәният бүлеге

Явлаштау авыл китапханәсендә танылган совет язучысы Николай Островскийның тууына  120 еллыгына багышланган китап күргәзмәсе - портреты оештырылды. Аның әсәрләре күп буыннар йөрәгендә тирән эз калдырган. Күргәзмәдә Островский китапларының   басмалары, шулай ук аның тормышына һәм иҗат юлына багышланган материаллар тәкъдим ителде. Китапханәче язучының тормышы һәм язмышы турында кызыклы хикәяләр әзерләде, аның шәхси тәҗрибәсе һәм тормышка карашлары әсәрләрендә ничек чагылыш тапканлыгын ассызыклады.

шимбә

27 сентябрь көнне Саба районы укытучылары район китапханәсендә экскурсиядә булдылар. Кунаклар Марат Әмирхановның Тукайга һәм аның тормышына багышланган «Бибимәмдүдә» китабын тәкъдир итүдә катнаштылар. Чара китапханә белән бәйле истәлекләрне искә алу белән тәмамланды.

җомга

27 сентябрьдә Х.һәм А. Вәлиуллиннар исемендәге Саба балалар сәнгать мәктәбенең Шәмәрдән филиалы тынлы уен кораллары бүлеге укытучысы Фатхуллин А. А. үз укучылары өчен "Террорга - юк " темасына мәгълүмат сәгате үткәрде.

Чара барышында укытучы террорчылык актларының тарихи мисалларын китерде, бу укучыларга проблеманың җитдилеген яхшырак аңларга ярдәм итте. Шулай ук экстремизмны булдырмау ысуллары һәм куркынычсызлыкка аңлы мөнәсәбәтнең әһәмияте турында фикер алыштылар.

Укучылар фикер алышуда актив катнаштылар, сораулар бирделәр һәм куркынычсыз җәмгыять булдыру турында үз фикерләре белән уртаклаштылар. Бу чара укучылар өчен террорчылыкка һәм экстремизмга каршы көрәштә бердәмлекнең мөһимлеген ассызыклады.

Тэги: Мәдәният бүлеге

"Х.һәм А. Вәлиуллиннар исемендәге Саба балалар сәнгать мәктәбе" ндә директор раслаган график нигезендә янгын куркынычсызлыгы буенча күнегүләр үткәрелде. Эвакуация планында күрсәтелгәнчә укучыларны һәм укытучыларны бинадан эвакуацияләү тәртибе, юнәлеше һәм кыскача юллары эшләнде. Өйрәнүләр өчен җаваплы С. Н.Солтанов хезмәткәрләрне һәм укучыларны эвакуацияләүгә һәм шартлы янгынны сүндерүгә йомгак ясады. Тренировка нәтиҗәләре уңай, куелган максатлар һәм бурычларга ирешелде.

Тэги: Мәдәният бүлеге

Музейларда мастер-классларда булу үз теләкләреңне тормышка ашырырга уникаль мөмкинлек бирә. Саба урман хуҗалыгы тарихы музеенда «Көзге матурлык» дип исемләнгән мастер - класс үткәрелде. Көз төсе-ул хәтта бер төс тә түгел, ә сүзләр белән тасвирлап булмый торган тулы бер палитра. Көзге агачларны һәм үләннәрне буяган гаҗәеп буяулар үзенә бертөрле сөйкемлелек бирә торган күпсанлы төсмерләрне үз эченә ала. Чара барышында катнашучылар чәчәкләрдән һәм яфраклардан көзге композиция ясадылар. Һәр катнашучы табигый материалдан пөхтә һәм эчтәлекле панно ясадылар.  Тырышлык һәм фантазия нәтиҗәсендә искиткеч эшләр килеп чыкты, аларны якыннарыңа, туганнарыңа һәм танышларыңа бүләк итеп бирү күңелле булачак.