октябрь, 2024 ел
чәршәмбе

Билгеле булганча, 1 октябрь –Халыкара өлкәннәр көне. Бу бәйрәм хөрмәтенә районда 50 һәм 60 ел бергә яшәгән гаиләләр белән тантаналы чара үткәрелә. Быел чара 1 октябрьдә "Ильвина" ресторанында узды. Әлеге тантаналы чарада Тимершыктан Галимҗановлар гаиләсе, Кызыл- Мишәдән Галимовлар гаиләсе, Миңгәр авылыннан Давытовлар гаиләсе катнашты.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

Октябрь башында өлкәннәр көненә багышланган бәйрәмне билгеләп үтү матур традициягә әверелде. Бу көнне уздырыла торган бәйрәм чаралары ветераннарга рухи ял итәргә, аралашырга, ялгызлыкны җиңәргә мөмкинлек бирә. 1 октябрь көнне Кызыл-Мишә мәдәният йортында, китапханәче белән берлектә, өлкәннәр көне уңаеннан, «Чын йөрәктән» дип исемләнгән бәйрәм кичәсе үткәрелде. Үзешчән сәнгатьтә катнашучылар, мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре кунакларны үзләренең матур җырлары һәм шигырьләре белән сөендерделәр. Яшь артистлар барысына да күңел күтәренкелеге, сәламәтлек һәм аяз көннәр теләделәр. Шулай ук бәйрәм кичәсендә 70-75-80-85-90 яшьлек юбилярлар тәбрикләнде, аларга истәлекле бүләкләр тапшырылды, залда рухи җылылык һәм шатлык атмосферасы хөкем сөрде. Бәйрәм чәй өстәле артында дәвам итте. Өлкәннәребез бер-берсе белән рәхәтләнеп аралаштылар, шатлыклары белән уртаклаштылар, өстәл артында яраткан җырларын да башкардылар. Бәйрәм рухы беркемне дә битараф калдырмады. Барысы да чын күңелдән ял итеп, проблемалары турында онытып, бик күп уңай эмоцияләр алдылар.

дүшәмбе

Саба муниципаль районы Көек авылы Татарстан урамында ЩПС республика программасы  нигезендә каты өслекле юл җәю эшләре тәмамланды. Эшне “МДСУ Балтач”  ҖЧҖ башкарды.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

28 сентябрь көнне Кызыл-Мишә мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре “Сөмбеләне кем белә?” дигән көзге бәйрәм үткәрде. Сөмбелә - уңыш бәйрәме. Аны көзге көн белән төн тигезләшкән вакытта билгеләп үтәләр. Элек-электән уңыш җыеп алынгач, көзге чәчү төгәлләнгәч кешеләр бу бәйрәмне оештырган. Бәйрәмнең хуҗасы сары чәчле,эшкә уңган   Сөмбелә исемле кыз булган. Җырлар, шигырьләр, табышмаклар - барысы да бәйрәмдә яңгырады. Бәйрәм чарасында төрле уеннар һәм конкурслар оештырылды. “Сөмбелә” көз бәйрәме уңышлы узды һәм балаларга бик ошады.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

28 сентябрь көнне “Сабатнуй” мәдәни-спорт комплексында “Гаилә җылысы” дип аталган интеллектуаль уен үтте. Уенда Тимершык авылыннан Биктимеровлар-Габдрахмановлар, Хаҗиевлар, Нуруллиннар-Шафиковлар гаиләләре катнашты. Бу чараның төп үзенчәлеге – өч буын: әби-бабай, әти-әни, оныкларның бер команда булуы иде. Аны оештыручылар “Яшьләр узәге” һәм "Хәят" (тормыш) халык инициативаларын үстерү һәм гамәлгә ашыруның коммерциягә карамаган автоном оешмалары.

чәршәмбе

Һөнәри юнәлеш бирү кысаларында  5 "А" һәм  5 "Б" сыйныф  укучылары сыйныф җитәкчеләре Михайлова Н. А  һәм Якупова  Л.Р.  җитәкчелегендә Тимершык авыл җирлеге хакимиятендә булдылар. Җирлек башлыгы  Хаҗиев А.Х.  авыл тормышы турында сөйләде.

Балалар җирлек башлыгы эшенең нечкәлекләрен белделәр.

Балалар шулай ук Саба ҖЧҖ ашханәсендә булдылар. Пешекче Г.Багданурова  экскурия  үткәрде.

дүшәмбе

20 сентябрьдә Тимершык авыл җирлегендә «Милләтләр кроссы 2024» массакүләм ярышлары узды, алар традицион рәвештә көз көне халык арасында массакүләм физкультура-сәламәтләндерү хәрәкәтен популярлаштыру һәм сәламәт яшәү рәвешен оештыру максатларында үткәрелә.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

2020 елдан башлап Татарстанда "Авыл территорияләрен комплекслы үстерү"дәүләт программасы гамәлгә ашырыла. Программа, аерым алганда, авыл халкын үтемле һәм уңайлы торак белән тәэмин итү өчен шартлар тудыруны, кадрлар потенциалын үстерүне, инфраструктураны булдыру һәм үстерү һ. б. күздә тота.  Бүгенге көндә Тимершык авыл җирлегендә дә шушы программага нигезләнеп 4 йорт төзелеше алып барыла.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

Саба муниципаль районы Көек авылы Татарстан урамында ЩПС Республика программасы  нигезендә каты өслекле юл җәю эшләре башкарыла. Эшне “МДСУ Балтач”  ҖЧҖ башкара.

сишәмбе

Миңгәр авылының җирле әһәмияттәге юлында үзара салым хисабына асфальт-бетон катлыклы чокыр ремонты башкарылды . Эшне «МДСУ – 1»ҖЧҖ  башкарды.