июль, 2023 ел
шимбә

8 июль - гаилә, мәхәббәт, тугрылык көне буларак билгеләп үтелә. Шушы унайдан 7 июль көнне  "Яшьлек" яшьләр үзәге гаиләләр өчен "Күңелле старт" уеннарын үз эченә алган бик матур бәйрәм чарасы оештырды.

сишәмбе

Россия көне- ул илебезнең төрле диндәге, төрле милләт халыкларын берлэштергэн зур бәйрәм.
Туган илне газиз ана белән чагыштыралар. Биредә безнең ата- бабаларыбыз гомер иткэн.
Бүген, бәйрәм уңаеннан, "Яшьлек" яшьләр үзәге хезмәткәрләре, Шәмәрдән "Үсеш" мәктәп яны лагерында булды. Балалар Россия көненә плакат ясадылар.

пәнҗешәмбе

26 нчы июнь халыкара наркомания белән көрәш көне. "Яшьлек" яшьләр үзәге хезмәткәрләре бу уңайдан профилактик чара үткәрде. Акция барышында наркоманияга каршы чакырып буклетлар таратылды.

июнь, 2023 ел

1 нче июнь - халык-ара балаларны яклау көне.
Бүген "Яшьлек" яшьләр үзәге хезмәткәрләре, Икшермә авылында урнашкан "Тургай" балалар һәм яшүсмерләр өчен социаль приютта булып, анда тәрбияләнүче балаларга бәйрәм оештырдылар. Балалар белән спорт һәм экологик уеннар оештырылды, асфальтта рәсем ясалды. Бәйрәм ахырында балаларның бөтенесенә дә бүләкләр өләшенде.

Тэги: ОДМС Яшьлек

1 нче июнь конне, "Яшьлек" яшьләр үзәге хезмәткәрләре Сабантуйга Бирнә җыярга чыкты. Алар әлеге чараны зур бәйрәмгә әйләндерде. Халык рәхәтләнеп биеде, җырлады, күңел ачты. Тамашалар Сабантуй бәйрәмендә дәвам итәр дип ышанабыз.

пәнҗешәмбе

Бүген, 1 нче июнь, , балаларны яклау көне уңаеннан, “Яшьлек” яшьләр үзәге җиңел атлетика ярышы үткәрде. Ярышта барлыгы 250 дән артык бала катнашты. Шуларның 95 е мәктәпкәчә яшьтәгеләр.
Бәйрәмне Шәмәрдән авыл җирлеге башлыгы Валиев Альберт Кави улы һәм “Яшьлек” яшьләр үзәге директоры Маканов Динар Каршигай улы башлап җибәрде.
Ярышта катнашкан мәктәпкәчә яшьтәге һәр балага истәлекле бүләкләр һәм призлы урын алучы балаларга диплом белән акчалата бүләк тапшырылды.

Тэги: ОДМС Яшьлек Шеморданское СП

31нче май көнне, Саба муниципаль районы волейбол Федерациясе һәм “Яшьлек” яшьләр үзәге,районыбызның 45 яшьтән өлкәнрәк ир-атлары һәм хатын-кызлары өчен волейбол турниры үткәрде.
Турнирны Татарстан Республикасы Саба муниципаль районы волейбол Федерациясе председателе Ф.Т. Валиев ачып, командаларга уңышлар теләде.
Хатын-кызлар арасында 2, ир-атлар арасында 4 команда каташты. Хатын- кызлар ярышында беренче урынны “Саба җыелма” командасы, икенче урынны “Шәмәрдән” командасы яулады. Ир-атлар арасында беренче урынга “Шәмәрдән”, икенче урынга “Сабагаз”, өченче урынга “Мичән”, дүртенче нче урынга “Ветераннар” командасы лаек булды.

май, 2023 ел
дүшәмбе

Бүген Байлар Сабасының Балалар иҗат үзәгендә « Укытучылар һәм остазлар елы » , « Милли мәдәниятләр һәм гореф – гадәтлэр елы » на багышланган , Казан федераль университетының социаль-фәлсәфи фәннәр һәм гаммәви коммуникация институтының, журналистика һәм медиакоммуникация югары мәктәбе, милли һәм глобаль медиа чаралары кафедрасы мөдире, филология фәннәре докторы, профессор, Татарстанның атказанган фән эшлеклесе Васил Заһит улы Гарифуллин исемендәге, “Серле каләм” иҗат бәйгесенең 15 еллык юбилее булып узды.
Тантанада Саба муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары, башкарма комитетның аппарат җитәкчесе Марат Кәримов; Казан федераль университетынын милли хэм глобаль медиа чаралары кафедрасы модире, филология фэннэре докторы, профессор, Татарстаннын атказанган фэн эшлеклесе Васил Гарифуллин; Казан федераль университетынын милли хэм глобаль медиа чаралары кафедрасы доценты, филология фэннэре кандидаты, “Шәһри Казан” газетасы мөхәррире Рэсимэ Галиева; Чаллы Шәһәрендә нәшер ителүче “Көмеш кыңгырау” газетының баш мөхәррире урынбасары Айсылу Сәлимова һәм бүлек мәдире Гөлинә Гусамова; ”Салават купере” журналының баш мөхәррир урынбасары Гөлназ Ярмиева; “Сабантуй” журналының баш мөхәррир урынбасары Руфия Мөхетдинова; “Ялкын” журналының мөхәррир урынбасары, КФУ ның журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе укытучысы Рәмзия Галимова; Татмедиа акционерлык җәмгыяте каршында эшләп килүче «ШӘП БЛОГЕР» Медиамәктәбе блогерлары: Олеся Дмитриева, Илнар Идрисов, Александр Ситников, Ксения Романова; Татмедиа акционерлык җәмгыяте филиалы “Саба дулкыннары” телерадиокомпаниясе директоры, журналистларнын “Бәллүр каләм” конкурсы лауреаты , Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре Әлфия Мөбәракова; Татмедиа акционерлык жэмгыятенен “Саба таннары” газетасы редакциясе филиалы җитәкчесе, баш мөхәррире Рөстәм Исмәгыйлов; Саба районы яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге начальнигы Ирек Гарипов катнашты.
Быел бәйгедә Саба, Арча, Теләче, Кукмара, Балтач районнарыннан укучылар 6 номинациядә көч сынаштылар. Призлы урыннарга чыккан җиңүчеләр , килгән кунаклар кулыннан дипломнар һәм истәлекле бүләкләр алдылар.
“Серле каләм-2023” иҗат бәйгесенең быелгы ГРАН ПРИ иясе дип, Балтач районы «Бакый Зыятдинов исемендәге Карадуган гимназиясе» укучысы Абдуллина Рәйсә табылды. Бәйгедә шулай ук укучыларны әзерләгән укытучыларга, ел саен яшь журналистлар әзерләүгә үзләреннән зур өлеш керткән “Яшьлек” яшьләр үзәге хезмәткәрләренә Казан Федераль Университетыннан рәхмәт хатлары тапшырылды.